Vysvětlení „záhadného kruhu“ u Zámečku a nové otazníky
Vysvětlení příčiny tání sněhu a velkého ohřevu půdy je poněkud kuriozní, v půl metrové hloubce jsme našli tak trochu raritu s kterou nikdo nepočítal.
Nejstarší příčina vznikla před lety, kolem r.1972, kdy byl do země ukládán elektrický kabel a při montáži kabelové spojky, která se zalévala asfaltem, hned vedle ní dělníci zanechali i plechovou nádobu, ve které pravděpodobně asfalt rozehřívali.Výkop byl zasypán a kabel roky sloužil bez problémů k občasnému vytápění v blízkém objektu.
Do spojky začala pronikat vlhkost a jeden z vodičů po čase začal probíjet a zahřívat okolí v místě, kde se spojky dotýkala nádoba od asfaltu, Došlo k jejímu přiškvaření k litinové spojce a skrz nádobu se zahřívala i okolní půda.
Tak se mohlo stát, že i když elektřina dál fungovala bez problémů docházelo i k vysušování a velkému prohřívání půdy nad nádobou v okruhu 2m až k povrchu, kde pak roztával sníh v kruhu, což není obvyklé, protože teplo se vytvářelo v nádobě kruhového tvaru, která však samozřejmě není běžnou součástí starých kabelových spojek.
O tom, že v těch místech vede staré elektrické vedení nikdo ze Zámečku ovšem nevěděl,
měli jsme však další různé informace, že bylo místo bez sněhu pozorováno už před lety.
Po zveřejnění bylo zjištěno, že se opravdu točí bez příčiny elektroměr, byla odpojena elektřina a po kontrole snižující se teploty byla vykopána sonda která příčinu opravdu odhalila.
Díky kruhu jsme ale získali spoustu informací od senzibilů a dalších výzkumníků, kteří si při své návštěvě prošli i Zámeček a jeho rozsáhlá sklepení a dali nám další podměty kde provádět případné průzkumy a co by se při nich mohlo najít a další velmi zajímavé informace o Novém zámku a jeho okolí.
S nedočkavostí se těšíme na teplejší počasí, kdy budeme spolu s odborníky provádět geologický průzkum a hledat podzemní chodby, které byly nejen senzibily zaměřeny.
Poznávání Zámečku tak pořád pokračuje a můžeme se těšit na další zajímavá odhalení.
kastelánka
Krasava Šerkopová
5. 3. 2010 3:51
11. 3. 2010 19:14
Zdravím & blahopřeju k odhalení hradní záhady :-)
– Docela by mě zajímalo:
A) jaký výkon ten „kýblový ohřev země“ vlastně odebíral? – vzhledem k ploše, objemu hlíny & okolní teplotě to pár (desítek?) watů být mohlo.
B) jak dlouho to „přírodní téčko“ fungovalo (pokud to jelo i přes léto, tak tam mohla docela bujet vegetace)
a
C) co na to říkal ČEZ :-))), byť zde zcela zřejmě nejde o ztrátu „netechnickou“.
H.
29. 3. 2010 17:17
Pokud víme, tak v kyblíku vznikala dost vysoká teplota při které se přepaloval i asfalt,podle všech dostupných informací už to v kruhu hřálo v červenci,takže by to mohlo být asi půl roku jestli i dříve to není jisté,tráva tam rostla stejná ale byla tam suchá po dešti dřív,ČEZ neříkal nic,zaplatí to i s opravou myslivci kterým patří bouda do které přípojka vede.