Zámeček si prohlédl krajský hejtman Martin Netolický

Před časem jsem si řekla, protože Zámeček by potřeboval podporu kraje, že pozvu pana hejtmana na prohlídku, protože sebelepší fotografie nemohou nahradit osobní zážitek, aby si mohl prohlédnout, co už se podařilo opravit, co je nutné zlepšit a co by potřebovalo dotace či jinou formu podpory. Snažit se o udržení provozu a možnosti prohlídek bez jakékoli finanční podpory i bez platu je něco, co se nedaří ani velkým podnikatelům kteří mají finanční zázemí, a je to velice těžké pro mě, když  kromě péče o Zámeček ještě normálně chodím do práce a jsem částečně invalidní se značnými zdravotními problémy.

O to víc mě těší reakce pana hejtmana při prohlídce i při rozhovoru pro regionální TV OIK i pro tisk. Článek o jeho návštěvě vyšel dnes 14.4. v Orlickém deníku a bude s fotografiemi z návštěvy pana hejtmana vystaven na Zámečku.

Dvanáctého dubna pan hejtman přijel a s ním také s kamerou z redakce regionální televize Oik a Zámeček procházeli s námi. Ukázala jsem venku jak rozsáhlý byl dříve celý zámek a pak jsem v prvním patře popsala to nejdůležitější z jeho historie. Vysvělila jsem také panu hejtmanovi jak a proč se sbírají na Zámečku knoflíky, čeho se podařilo díky nim dosáhnout a ukázala mu ty nejstarší a nejzajímavější ze sbírky. Prohlédl si i drátenickou výstavku, kde se mu nejvíce líbilo půlmetrové srdce na Český rekord a také jemná miska z černého drátu.

Vysvětlila jsem tvrdé podmínky, za kterých se snažím udržet provoz, umožnit prohlídku a ukázat návštěvníkům něco zajímavého, bez platu a bez dotací provozních nákladů. Jediným příjmem, který zdaleka nestačí na vše potřebné je vstupné, a když přijde za rok méně návštěvníků, tak je velice těžké zajistit provoz a ještě něco vylepšovat. Také povětrnostní podmínky stále poškozují jen napůl opravenou věž a do sklepení po dešti zatéká, to zažil pan hejtman na vlastní kůži, když se ve sklepení musel v některých místech vyhýbat loužím.

Ukázala jsem také, kde by měl být vchod do možné podzemní chodby a prošli jsme i okolí věže a místa, kde zámek původně stál. Pohovořili jsme si, co by Zámeček potřeboval nejvíce a doufám, že jsme navázali spolupráci, která povede ke zlepšení současné situace a pomůže této stále málo známé a opomíjené, ale zajímavé památce pardubického kraje.

Zápisem do návštěvní knihy mě pan hejtman potěšil, napsal že oceňuje moji práci, že expozice nejsou honosné, ale jsou připravovány srdcem, což je pravda a že přeje Zámečku, aby našel další perspektivu rozvoje i přízeň místní i krajské samosprávy, protože má obrovský potenciál. Domluvili jsme se na formách možné podpory kraje a tak doufám, že návštěva pana hejtmana je dalším dobrým krokem správným směrem pro Zámeček na jeho cestě k opravené a navštěvované památce, která je v několika směrech unikátní a ojedinělá a má co nabídnout.

Po půldruhé hodiny trvající  prohlídce Zámečku pan hejtman pro regionální Tv OIK uvedl, že je velkou výhodou dobrá dopravní dostupnost této památky po vybudování cyklostezky a opravě příjezdové cesty až k věži. Pana hejtmana také zaujala expozice knoflíků i drátovaných výrobků. Podotkl, že i když se nejedná o historickou expozici, tak má místo své kouzlo a jedná se o kulturní památku, která je symbolem celého Lanškrounska.   Martin Netolický také pro media uvedl, že v minulosti bylo toto místo ve velmi zbídačeném stavu a je přesvědčený, že i vzhledem ke své unikátnosti by si zámeček zasloužil větší pozornost nejen návštěvníků, ale také veřejného sektoru.

Doufám, že se i díky této návštěvě pana hejtmana podaří najít možnosti, jak zabránit zhoršování stavu této unikátní památky a zlepšit podmínky provozu.

Nyní už se můžeme těšit na blížící se průzkumy podzemí Zámečku a pokus o zjištění, navazuje li či ne na základy podzemní chodba která by měla vést z Lanškrouna.

Výsledky budou zveřejněny zde i v celostátních mediích.

Krasava Šerkopová
13. 4. 2016 6:13

Napište komentář