DRÁTOVÁNÍ a KROUŽKOVÁNÍ
Jsem už několik let „drátující kastelánka““, členka spolku Dratenik,z.s., účastním se také celostátních výstav a veletrhů výtvarného umění. Protože přibývají dotazy chtěla bych zde pro zájemce udělat alespoň malou fotogalerii výrobků, které mohou vidět při prohlídce a některé je možno i zakoupit. Pro více informací nebo při zájmu o drátované výrobky mě prosím kontaktujte na 776 642 277 nebo kastelankazam@seznam.cz.
Jak jsem se stala dobrovolnou kastelánkou a dráteníkem
Jmenuji se Krasava Šerkopová, bydlím v podhůří Orlických hor, i když pocházím z Prahy.
Po skončení základní školy jsem hned nastoupila do zaměstnání a později se vícekrát stěhovala, měnila zaměstnání a musela řešit zdravotní problémy. Nyní bydlím v obci Rudoltice v Čechách, kde jsem začala v r.2007 dělat dobrovolnou kastelánku a průvodce na zbývající části kdysi nádherného a výstavného Nového zámku u Lanškrouna, který zde nechal postavit rod Lichteinsteinů v letech 1699-1712. Z kdysi výstavného zámku s pohnutým osudem zbyla třípatrová věž a část rozsáhlých sklepení. Věž byla současnými soukromými vlastníky opravena zatím pouze částečně, kavárna v přízemí nabízí občerstvení.
Když jsem na podzim v r. 2008 přemýšlela, jakou stálou výstavku některého z původních řemesel bych ve věži, kde je vlhko, a kde sály stále nejsou opravené instalovala, aby vystavené věci tyto podmínky vydržely, napadlo mě, že bych mohla využít výrobky z drátu.
Už od dětství mě baví něco vyrábět z různých materiálů a několik let jsem pracovala s drátem a skleněnými perličkami. Protože jsem ale chtěla prezentovat přímo drátenické řemeslo, rozjela jsem se do Prahy na kurz který pořádal mistr Cechu Lubomír Dunaj a tam jsem poprvé viděla jak se drátuje. Velmi mě to zaujalo a naučila jsem se základní smyčkový vzor, který od té doby na svých výrobcích často používám. S přestávkami kvůli zdravotním problémům se od té doby snažím naučit toto řemeslo a používat při výrobě bytových dekorací i šperků postupy, kterými pracovali dřívější dráteníci.
Pocházím z učitelské rodiny, můj děda byl nejen učitelem a později ředitelem v několika Ráda také ukazuji dětem i dospělým zájemcům jak se drátuje, a snažím se o propagaci tohoto dříve opomíjeného ale velmi tvůrčího a zajímavého řemesla. Členkou Cechu českomoravských uměleckých dráteníků jsem od září 2014, kdy jsem se účastnila výroční výstavy Cechu v Praze na zámku ve Štěnicích a získala ocenění za řemeslné zpracování. Před tím jsem vystavovala na každoroční velikonoční výstavě a soutěži svazu invalidů o Nejkrásnější vajíčko lanškrounska, kde jsem se v r. 2013 umístila mezi prvními,v r. 2017 jsem získala 1.místo za nejoriginálnější „vajíčko v kleci“ odrátované 36 m. měděného drátu s 800 korálky.Koncem roku 2014 jsem měla výrobky na výstavě v Rožmitále pod Třemšínem, připravila jsem na prázdniny r.2015 úspěšnou výstavu drátenického řemesla s názvem Drátenická inspirace v muzeu na zámku v Lanškrouně. V roce 2016 jsem mezi tím zorganizovala větší výstavu s kolegy v regionálním muzeu v Litomyšli. Na této výstavě s názvem Umění dráteníků kdysi a dnes své práce představilo celkem 19 autorů z celé republiky, z toho je 10 členů a mistrů Cechu dráteníků, ostatní jsou z regionu,výstava měla pěkný ohlas.Nyní se domlouvá výstava v krajském muzeu na zámku v Pardubicích.školách, i v Praze v Hostivaři, byl také fotograf a akademický malíř krajinář Jindřich Sitte,a uměl pracovat i se dřevem, maminka byla učitelkou mladších žáků. Je možné, že i proto mě tak baví provázet návštěvníky a pátrat po historii zámku, o který se léta nikdo nestaral a o jehož historii se mi podařilo zjistit spoustu údajů dříve neznámých.
Několik let vyrábím i z kovových kroužků různých barev , z chirurgické oceli a eloxovaného hliníku, které nevadí alergikům. Dříve se technikou chainmaille, vzor european vyráběly šermířské košile a doplňky z železných kroužků a šupin, nyní se dělají originální šperky, drát i kroužky doplněné různými korálky nabízí doslova neomezené možnosti tvorby.
Drátuji nejraději různé dekorační i užitné výrobky, misky, dekorační poháry, kraslice i vejce,od slepičích po pštrosí,nebo dutá, někdy s různými předměty uvnitř, to je moje specialita, koule různých velikostí, srdce, zvonky, věšáčky, svícny, misky na čajové svíčky, a další tvary, sedící kočičku nebo pejska.Drátuji i různé předměty ze skla, občas z keramiky. Také náramky,náhrdelníky a náušnice z kovových kroužků někdy doplním drátovanými motivy nebo korálky, které se k výrobkům z drátu i kroužků také používají.
V r.2017 se po účasti na veletrhu Atelier Artfest v červnu v Praze účastním se svými výrobky několika výstav s kolegy dráteníky,
Výstavy UŽITÉ UMĚNÍ Z DRÁTŮ v Muzeu v Bruntále od 14.9. – 29.10 2017
výstavy DRÁTENÍK NA VSI v Galerii Chaberský dvůr od 12.9.- 12.11.2017
2018 se účastním
výstavy výtvarného umění v Ústí na Orlicí -srpen 2018
veletrhu Výtvarného umění Ateliert Artsalon II. 7.-9.9.2018 v Praze Holešovicích
Výstavy Dráteníci a Drátování v národopisné části sbírek Národního muzea v Letohrádku Kinských v Praze 5 -29.9. – 6.1.2019
Krasava Šerkopová21. 8. 2017 9:08