S dráteníky na Slovensku i u nás
Letos se mi konečně podařilo se s ostatními dráteníky vydat na každoroční setkání do Žiliny v krásném prostředí hradu Budatín které proběhlo už po 27,od r.1991.
Dva dny jsem měla možnost sledovat při práci české i slovenské mistry dráteníky a srdečná atmosfera setkání byla velmi příjemná a inspirativní. Prohlídka výrobků starých mistrů které jsem zatím vídala jen na fotkách byla také velmi zajímavá. Setkání s ostatními a prohlídka jejich krásných výrobků byl pro mě opravdu zážitek. Přihlásila jsem se také k účasti na projektu Žilinského muzea v ráci kterého se budou vyrábět z drátu Slovenské památky a zajímavé budovy a budou umístěny na velkou mapu Slovenska. Je to dlouhodobý projekt,který bude koncem roku představen veřejnosti.
Vybrala jsem si dřevěný chrám Prenesenia ostatkov svatého Mikuláša v obci Ruské Rovné,který byl postaven r.1730 a je tedy skoro stejně starý jako Zámeček, jsem sama zvědavá,jak se mi podaří ho ztvárnit z drátu v cca 30 cm velikosti. Stavby které už mají slovenští mistři hotové jsou prostě nádherné,je to velká výzva už proto,že jsem zatím žádné architektoniscké objekty netvořila.
Ráda bych milovníky drátu pozvala na výstavu v Praze v pobočce Národního muzea v letohrádku Kinských na které budou od 29.9. -6.1.2019 k vidění úžasné výrobky starých slovenských mistrů i výrobky současných dráteníků včetně 4 mých výrobků které si kurátor výstavy vybral.
V příloze je leták výstavy kterou zahájíme vernisáží 28.9 a musím přiznat,že když jsem se kvůli tomu,abych na Zámečku měla co vystavit začala učit drátovat podle původních postupů, opravdu by mě nenapadlo,že za nějaký ten rok budu vystavovat v národopisné části Národního muzea i jinde.
26.9.2018 Krasava Šerkopová
Krasava Šerkopová26. 9. 2018 8:11